HP je početkom godine na sajmu CES predstavio cijeli niz noviteta, a među njima je i ovaj svestrani laptop koji je sada konačno stigao i na naše tržište. Bili smo nestrpljivi oprobati ga, jer već na CES-u u siječnju ovaj EliteBook je dobio hvalospjeve stručnog tiska, uključujući The Best of CES PC Magazinea.

Elitebook nije notebook za elitu u smislu računalne snage, performansi i luksuza (premda se na ovo zadnje ne može potužiti); to je prijenosno računalo namijenjeno profesionalcima – svih vrsta i fela, čime god se bavili (danas svi trebaju računala za posao, zar ne?). No, na prvi pogled ne izgleda tako: izgleda kao šminkersko, „nabrijano“ računalo za one koji podjednako brinu za izgled koliko za performanse i mogućnosti. Nema ništa lošeg u tome, dapače…

Dizajn i performanse

Srebrno, unibody kućište izgleda daleko, daleko bolje od bilo kojeg drugog poslovnog prijenosnika. Brušeni aluminij je ugodan pod prstom, nije vruć ni hladan na dodir, na njemu ne ostaju packe, nema oštrih bridova… Sve skupa je ugodno i za oko; novi HP-ov logotip na gornjoj ploči pokazivat ćete s ponosom.

Dojam se ne mijenja ni kada ga otvorite: lako ga je otvoriti i zakrenuti ekran koliko god vam treba – može i posve, za 360 stupnjeva, tako da ga koristite kao tablet.

Postoji nekoliko načina na koji se možete logirati. Preciznije, dostupni su svi mogući načini, uključujući i onaj najnoviji: Halo prepoznavanje lica preko infracrvene kamere. Tu je i skener otiska prsta, pored trackpada; on radi brzo i pouzdano. Isto vrijedi i za trackpad, koji je za čistu peticu: pouzdan, gladak, ne maže se, nudi dodatne mogućnosti upravljanje gestama.

Ekran. međutim, nije za pet. IPS Full HD razlučivosti daje jednoliku sliku, bez i najmanjeg izobličenja pri rubovima, s bogatim bojama (više od 100% RGB skale) ali problem je u osvjetljenju. Pomalo je zagasit, kao da je netko navukao čarapu preko njega. Čak i kada ga posvijetlite (što ćete morati učiniti kada radi na baterije, jer tada radikalno smanji osvjetljenje) ostaje zagasit, dok istodobno sjaji.

Peticu pak zaslužuje izbor priključaka: ukratko, tu je sve što vam padne na pamet: od raznih izvedbi USB-ova (uključujući najnovije: 3.0 i tip C), HDMI-ja, utora za SD kartice, Kensington lokot i Thunderbolt 3 periferiju… HP je odolio modi po kojoj se i punjač priključuje na USB; za njega ima poseban priključak.

Možda je to i dobro, jer punjenje ne traje predugo. Važnije je međutim to što baterija traje dugo, dugo…  HP čak iznosi podatak o 16 i pol sati trajanja baterije – što je, dakako, moguće postići samo u laboratoriju. Međutim, pola od toga – dulje od osam sati – je realan podatak kojeg je moguće dostići; provjerili smo. Tih dulje od osam sati – cijeli radni dan, za sretnike među nama – je dostižno i bez posezanja za štednim postavkama u softveru.

Što se tiče softvera, ima ga svakojakog. HP se posebice potrudio oko sigurnosne zaštite, na nekoliko načina i nekoliko razina (što se sjajno uklapa s hardverom koji je napravljen tako da izdrži raznorazne izazove, u skladu sa certifikatom MIL-STD-810G američke vojske). Međutim, ima i softvera kojeg ne možemo okarakterizirati drugačije nego kao nepotreban balast: primjerice, Candy Crush Soda Saga.

Sve skupa se vrti na Windowsima 10 Professional.

Brzina mu, međutim, nije vrlina. To ne znači da je ovo sporo računalo: Core i5 7200U koji ga pokreće je svojevrstan best-buy, nudi odličan odnos između cijene i snage, ali – ovo nije računalo koncipirano da bude što jeftinije, ne počiva na kompromisu. Vjerojatno ste pogodili: ovo je najjeftinija, početna izvedba EliteBooka (n)ove generacije; svi ostali modeli su jači, s i7 procesorima, više RAM-a, većim SSD-om… Ovaj pak radi solidno u svakodnevnim zadacima, ali nemojte na njemu probati pokrenuti nešto zahtjevnije…

Jači model nije jedina dodatna mogućnost koju preporučujemo. Ako ćete ovaj EliteBook često koristiti kao tablet, dobro će doći HP-ov Active Pen (ili onaj Wacomov – on proizvodi i HP-ov). Svima će dobro doći i dock. Od besplatnih stvari, možemo preporučiti i aplikaciju HP WorkWise preko koje na smartfonu možete nadgledati svoj EliteBook.

Računalo se diči i zvučnim sustavom Bang & Olufsena, sa četiri zvučnika, no on nas nije impresionirao. Zvuk je pomalo tanušan, „metalan“, piskutav.

Opći dojam

Novi EliteBook je računalo za poslovne korisnike svih vrsta i fela. U ovoj početnoj izvedbi – nije za one koji se bave procesorski zahtjevnim zadacima (obrada videa, izrada multimedije, programiranje…) niti onima koji zahtijevaju vrhunski, veliki monitor (ugrađeni ekran od 13,3″ je taman za uredske programe, ali za neke vrste poslova trebat će vam veći pogled). Za sve ostale – samo navalite…

Posebnost ovog računala, koju gotovo i nismo spomenuli u tekstu je zakretni ekran. Hardverski, i on je izveden sjajno: lako se zakreće, lako ostaje u željenoj poziciji. Ako trebate laptop kojeg ćete ponekad koristiti kao tablet, s EliteBookom x360 teško možete pogriješiti.

S druge strane, ako ćete ga rijetko koristiti u svojstvu tableta, možda će vam se cijena učiniti (pre)visoka u odnosu na konkurenciju (Dellov XPS 13 te ne toliko impresivni ali jeftiniji modeli Lenovove Yoge). Svejedno, HP ima svojih aduta; posebice dizajn, u kojeg je lako zaljubiti se na prvi pogled.

Zel-Cos d.o.o. electronic-information services and marketing, Nova cesta 166, 10000 Zagreb. Account number: 2360000-1101194923, IBAN: HR5323600001101194923 at Zagrebacka banka d. d., 2500009-1101365330, IBAN: HR3725000091101365330 at HYPO ALPE-ADRIA-BANK d.d. and
2340009-1110626430, IBAN: HR4523400091110626430 at Privredna banka Zagreb d.d. The share capital amounting to 149,000.00 HRK, paid in full. Director Dubravko Puhelek. Tax number: 03693350, OIB: 07306591551

How to file a complaint? / General Terms of Business / CID (Customer Induced Damage)

IKT integracija poslovnih procesa za rast konkurentnosti